Nordic walking je
športovo-ozdravná aktivita

Vplyv na zdravie

S dodržiavaním správnej techniky nordic walking, ktorú vykonávame pravidelne je spojené obrovské množstvo zdravotných benefitov. V tejto súvislosti už boli vo svete realizované viaceré výskumy, ktoré to preukazujú aj v renomovaných vedeckých štúdiách. My si v našom krátkom článku predstavíme len tie najčastejšie zdravotné problémy, pri ktorých nordic walking jednoznačne pomáha.

Bolesti chrbta

Pred sedavým spôsobom života už varovala napríklad aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Každý, kto má sedavé zamestnanie a denne trávi niekoľko hodín pri počítači, tak sa skôr alebo neskôr u neho začnú objavovať problémy s bolesťou chrbta. Technika nordic walking vychádza z práce rúk z ramena. Ruky pracujú popri tele pri bedrových kĺboch a snažíme sa o to, aby väčšia časť rozsahu našich rúk smerovala za telo. Práve tento pohyb za naším telom dostáva hornú polovicu tela do tzv. rotácie, čím efektívne zapojíme do pohybu vnútorné aj vonkajšie svaly chrbta.

Choroby pohybového aparátu a rehabilitácia po operáciach

Palice odľahčujú váhu celého tela, podopierajú, stabilizujú a napomáhajú v držaní aktívneho postoja. Zlepšuje sa citlivosť, motorika, stabilita, aj pohyblivosť tela. Zvýši sa tým vytrvalosť, výkonnosť ale aj celková kondícia. Pri nordic walkingu naviac zapájame až 90% svalov tela.

Neurologické ochorenia

Nordic walking napomáha rozvoju v pohybovej ale aj v mozgovej oblasti. Pacienti vďaka paličkám cítia väčšiu stabilitu a pri pohybe zapájajú obe mozgové hemisféry. V roku 2000 bola v časopise Journal of Vascular Surgery publikovaná štúdia o nordic walkingu zameraná na pacientov s Parkinsonovou chorobou. Táto štúdia ukázala významný pozitívny vplyv, pokiaľ ide o toleranciu záťaže, vnímanú funkčnú nezávislosť a kvalitu života.

Prevencia a podpora liečby rakoviny

Nordic walking patrí medzi voľnočasové aktivity, ktoré odporúča napríklad aj Liga proti rakovine a existuje na to viacero dôvodov. Oslabení onkologickí pacientie po chemoterapii trpia veľmi často zníženou rovnováhou, poruchami citlivosti i svalovej motoriky a práve opora paličiek podporuje sebavedomie pri chôdzi a zároveň buduje chrbtové svaly a zabezpečuje rovnováhu.

Nordic walking je mimoriadne vhodný pre ženy, ktoré sa zotavujú po liečbe rakoviny prsníka. Pacientky takto lepšie tolerujú fyzickú záťaž a menej vnímajú fyzickú námahu. Zmierňujú sa tiež bolesti kĺbov, ktoré sú pri tejto chorobe bežné. Pri nordic walkingu sa prečisťuje aj lymfatický systém, čo pôsobí ako prevencia pred vznikom lymfedému, čo je jedna z možných komplikácii tohto ochorenia.

Depresie

Chôdza vonku v prírode v skupine podporuje vyplavovanie tzv. hormónov šťastia. Ak chcete prísť na nové myšlienky, prečistiť si hlavu, tak kráčajte. Ak máte chuť sa rozprávať, tak zavolajte aj svojich priateľov a rozprávajte sa pri tom. Chôdza s paličkami naviac prepája hemisféry. Vyskúšajte si to a uvidíte, že sa budete cítiť lepšie.

Nízka imunita, alergie, astma a choroby dolných dýchacích ciest

Pri chôdzi v aktívnom postoji s palicami sa otvárajú a prekrvujú aj dolné dýchacie cesty a zároveň sa aktivizujú dýchacie svaly, čím sa zvyšuje činnosť pľúc. Nordic walking je športovo-ozdravná aktivita vhodná do každého počasia, takže ho môžeme vykonávať aj počas dažďa, sneženia, alebo vetra. Tým sa zlepší imunitný systém, telo sa začne prispôsobovať poveternostným zmenám a vyzbrojí sa proti prechladnutiu. Samozrejme, že všetko je potrebné robiť s mierou. Pokiaľ sme celý život nevystrčili počas dažďa nos z domu, tak asi nezačneme hneď s tréningami v silnom daždi. Veľkou výhodou nordic walkingu v Považskej Bystrici je to, že v prípade nepriaznivého počasia (dážď, sneženie ale aj silné slnko) sa vieme schovať pod dialničný most pri našom meste. Viac info.

Srdcovo-cievne ochorenia

Vysoký krvný tlak, riziko infarktu, ateroskleróza (kôrnatenie tepien), ale aj iné civilizačné ochorenia kardiovaskulárneho systému sa môžu liečiť aj pomocou nordic walkingu. Výskum na túto tému bol publikovaný napríklad v časopise Journal of Medicine and Science in Sport and Exercise. Vo výsledkoch tohto výskumu bolo preukázané, že chôdza s palicami v porovnaní s chôdzou bez palíc zvýšila srdcovú frekvenciu v priemere o 16%, príjem kyslíka o 23% a výdaj kalórií o 22%.

Lymfatický systém

Pokiaľ dodržiavate správnu techniku nordic walking, tak paličky zvierate prstami aj dlaňou vpredu a pri pohybe smerom dozadu prsty uvoľnujete. Ide o pohyb, ktorý pripomína pumpovanie a práve toto jednoduché cvičenie blahodárne pôsobí na lymfatický systém, ktorý vďaka tomu pracuje s väčšou intenzitou a pomáha odplavovať z tela toxíny.

Nadváha a obezita

Nordic walking je aeróbna aktivita, ktorá je veľmi nápomocná pri spaľovaní prebytočného tuku. Ten sa totiž v tele primárne spaľuje pri tepoch okolo 110 až 130 úderov za minútu a to sú práve tepy, ktoré su typicky dosahované pri tejto aktivite. Chudnutie je efektívnejšie aj preto, že pri nordic walkingu zapájate až 90% svalov, čo nie je bežné pri iných druhoch športu.

Poruchy učenia u detí

Pri nordic walkingu musíme skoordinovať obidve strany nášho tela, čo pomáha precvičiť a prepojiť pravú aj ľavú hemisféru. Práve tieto cviky význame pomáhajú deťom, ktoré trpia poruchou učenia, ale aj pri iných psychických postihnutiach (napr. ADHD, ADD, detská mozgová obrna, epilepsia, Downov syndróm atď.)

Diabetes (cukrovka) druhého typu

Najlepšia prevencia pred cukrovkou 2. typu je jednoznačne pohyb. Nordic walking môže byť teda významne nápomocný pri vyrovnaní nerovnováhy medzi produkciou inzulínu v betabunkách pankreasu a účinkom inzulínu v cieľových tkanivách.

Artróza, artritída, osteoporóza a fibromyalgia

Aj pri týchto chorobách bol preukázaný priaznivý účinok nordic walkingu vo vedeckých štúdiach, ale nie je v našich silách, aby sme sa tomu podrobnejšie venovali na tejto stránke.